Blog > Komentarze do wpisu

Koniec ery niezatapialnych?

Dzisiaj Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zdymisjonował szefa Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Leszka Sikorskiego i 5 pracowników na stanowiskach kierowniczych.  Oficjalny powód to zatajanie opóźnień we wprowadzaniu systemów informatycznych.

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, dymisja Leszka Sikorskiego

Tylko to!? Dopiero teraz!?

Leszek Sikorski przygodę z Ministerstwem Zdrowia zaczął za rządów Leszka Millera od stanowiska ministra zdrowia, a po upadku tego rządu, w 2005 roku przejął „ciepłą” posadę w CSIOZ.  I się zaczęło… nie było praktycznie roku, aby nie pojawiły się informacje o nieprawidłowościach w tym urzędzie:

Lata 2007-2008:

Z 21 przetargów przeprowadzonych przez CSIOZ w latach 2007 i 2008 r. aż 15 miało z góry znanego faworyta. CSIOZ stawiało w nich bardzo restrykcyjne warunki, tak ograniczając konkurencję, że w tzw. nieograniczonych przetargach składano tylko jedną ważną ofertę.

http://ludzie.pb.pl/julia-pitera/1436764,30872,bardzo-niezdrowa-informatyzacja

Rok 2010:

CSIOZ zawarł 20 umów na ekspertyzy za blisko 900 tys. złotych i przy żadnym nie prowadził postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Do Ministerstwa Zdrowia nieustannie napływały nowe informacje o dramatycznej sytuacji w CSIOZ – z jednej strony skarżyli się pracownicy Centrum, z drugiej resort dostawał kolejne, druzgocące wyniki przeprowadzanych kontroli.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/581793,zamiast_cyfryzacji_sluzby_zdrowia_jest_wielki_skandal_sledztwo_trwa.html

Rok 2012:

Na początku roku NIK przedstawiła raport ws. prac CSIOZ, w którym wskazała na uchybienia dotyczące realizacji projektów CSIOZ, m.in. nieprawidłowości stosowania procedury zamówień publicznych oraz brak koordynacji i formalnej współpracy pomiędzy CSIOZ i NFZ.

Malo tego, jeszcze w czerwcu br. Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na pytania portalu rynekzdrowia.pl. informowała, że proces informatyzacji ochrony zdrowia postępuje zgodnie z planem, a krytyczne uwagi zawarte w raporcie NIK są nieprawdziwe.

rzecznik ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek Leszek Sikorski

Co więcej w celu wzmocnienia CSIOZ Ministerstwo Zdrowia złożyło do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej umożliwiające wzmocnienie zasobów kadrowych o dodatkowe 22 etaty.

Mimo sygnałów, o nieprawidłowościach Ministerstwo Zdrowia, ani  żaden inny podmiot administracji rządowej przez całe lata  nie zrobił nic, aby sprawę wyjaśnić i naprawić.

Wreszcie dzisiaj dymisja… tylko jak wygląda krajobraz po bitwie?

Na dzień dzisiejszy resort zdrowia będzie musiał zwrócić ponad 5 mln zł unijnej dotacji za wciąż nie uruchomione systemy informatyczne, a zwrot dotacji może skutkować odebraniem CSIOZ kompetencji do prowadzenia jakichkolwiek projektów finansowanych z funduszy unijnych. A przypomnijmy, że chodzi tu o projekty o budżetach rzędu kilkuset milionów złotych, które miały być finansowane z dotacji unijnych w 80%!

Pieniądze przepadną! A tymczasem:

Znany warszawski szpital Instytut Matki i Dziecka, własnie ogłosił "wstrzymanie planowej działalności". Powodem jest brak pieniędzy. W kasie szpitala brakuje około 5,5 miliona złotych.

Takie 5,5 miliona, to nasi urzędnicy państwowi lekką ręką potrafią stracić!

Napoleon Bonaparte, urzędnicy

czwartek, 22 listopada 2012, qwak

Polecane wpisy