Blog > Komentarze do wpisu

Ratujmy polskie budownictwo!

W ostatni piątek BCC wystosowała apel do rządu pod dramatycznym hasłem „Ratujmy polskie budownictwo”. Faktem jest, że branża budowlana w rozwiniętych krajach uważana jest za jedną z branż strategicznych, czyli jej istnienie jest niezbędne do funkcjonowania suwerennego państwa.

Jak wygląda stan obecny:

„Budownictwo stanowi 7 procent PKB i zatrudnia ponad 600 tysięcy osób. Każdego dnia dziesiątki osób zatrudnionych w budownictwie tracą pracę. Przez kłopoty finansowe, ograniczają działalność firmy, bez względu na wielkość i rodzaj prowadzonej działalności, a wiele z nich bankrutuje. Od początku roku upadłość ogłosiło ponad 200 firm budowlanych. Utratą pracy jest zagrożonych blisko 150 tys. osób. Rynek straci wykwalifikowanych pracowników, a budżet państwa wpływy z podatków VAT, CIT i PIT oraz wpływy z tytułu ubezpieczeń społecznych.”

Warto podkreślić, że:

„Inwestorzy, wydatkując środki publiczne powinni w swoich działaniach kierować się przede wszystkim zagwarantowaniem realizacji interesu publicznego. Dlatego też powinni skupić się na kwestiach, jakości, trwałości, ekonomiki stosowanych rozwiązań oraz terminowego zakończenia zakontraktowanych robót i usług. Interes publiczny to również zrównoważony i stabilny rozwój firm biorących udział w procesie inwestycyjnym, miejsca pracy, wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków oraz inne dodatkowe wypływy do kasy państwowej i samorządowej. To również podnoszenie konkurencyjności kraju.”

A tymczasem, najbardziej zainteresowany – minister odpowiadający właśnie za tę branżę – Sławomir Nowak - nie znalazł czasu na spotkanie, które było umówione dwa miesiące wcześniej.

Oj nie lubi on się przepracowywać! Nie lubi…

http://www.fakt.pl/Slawomir-Nowak-konczy-prace-o-14-Do-ktorej-pracuje-Nowak-Slawomir-Nowak-wczesnie-konczy-prace,artykuly,184404,1.html

 

Zresztą dla pana ministra bankructwa polskich firm budowlanych nie są problemem:

 Minister budownictwa Sławomir Nowak

 

Czy pan minister naprawdę rozumie, jaki jest interes narodowy Polski?

Obecnie „każda firma, która kończy kontrakt, to pierwsze co robi, to przygotowuje cały pakiet dokumentów i wynajmuje najlepsze kancelarie prawnicze, żeby wystąpić do zamawiającego o należne roszczenia”. W takiej rzeczywistości gospodarczej przetrwają tylko firmy z dużym zabezpieczeniem finansowym, czyli te… zagraniczne. A za kilka lat obudzimy się w kraju całkowicie podporządkowanym, w którym drogi będą budować nam „sąsiedzi” i to na ich warunkach.

 

niedziela, 25 listopada 2012, qwak

Polecane wpisy

Komentarze
0ida
2013/01/05 22:45:42
Budownictwo stanowi 7 procent PKB i zatrudnia ponad 600 tysięcy osób.
Możliwe ze teraz to juz sporo mniej niż 600.000 osób
trzeba mieć nadzieje na lepsze czasy
-
elbrukswidnik
2013/01/13 04:12:30
Mysle ze samo sie uratuje, i nie trzeba tu specjalnych interwencji
-
nowydom-slask
2013/01/22 01:20:03
Mądrze tu się pisze. Dlatego dobrze się to czyta:)