Kategorie: Wszystkie | Kto dba o polski przemysł? | Polityk i jego dzieło.
RSS

Kto dba o polski przemysł?

czwartek, 29 listopada 2012

Inwestycje Polskich Kolei Państwowych we włoskie państwo!

Z 20 szybkich pociągów Pendolino, które zamówiło PKP, pierwszy ma trafić na polskie tory w przyszłym roku. PKP dokonało zakupu za astronomiczną kwotę 665 milionów euro, czyli ponad 2,5 mld zł!

zakup pociągów pendolino przez PKP

Dla polskiego przewoźnika pociągi produkuje się w zakładach międzynarodowego koncernu Alstom we włoskiej miejscowości Savigliano.

Alstom ma fabrykę w Chorzowie (dawny Konstal), posiada ona certyfikaty pozwalające na produkcję zaawansowanych technicznie pociągów. Jeżeli zaangażowane są środki publiczne, to dlaczego wspierać włoskich pracowników?

zakup pociągów pendolino przez PKP

Ciężko przyjąć takie tłumaczenie, gdyż tory jeszcze nie czekają. Spółka PKP Intercity dopiero modernizuje tory i trakcje.

A tu, na dodatek pojawia się jeszcze jedna ciekawostka: po modernizacji pociągi będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h, a na niektórych nawet 200 km/h. No cóż, takie osiągi” to mają przecież składy budowane np. przez bydgoską Pesę.

Pesa Bydgoszcz, polskie lokomotywy

Nie od dzisiaj nasi producenci narzekają na zupełny brak wsparcia ze strony rządu. Na Zachodzie takie wsparcie jest normą.

A w Polsce... no cóż obserwujemy rosnące bezrobocie...